Zastosowanie serwera NAS

Serwer NAS, to urządzenie, które pozwala korzystać z wielu urządzeń cyfrowych w tym samym czasie. Dzięki niemu jest możliwy wzajemny dostęp do danych: dokumentów, plików. Serwer podłączony odpowiednim przewodem do telewizora, umożliwia wyświetlanie zawartości na ekranie. Inwestycja w NAS jest częstym zjawiskiem w niewielkich firmach w celu wspólnego dostępu do danych oraz backupu. Co oznacza nazwa – serwer NAS? Network Access Server to pełna nazwa narzędzia, które pracuje jako brama udostępniające strzeżone treści i zasoby połączonych urządzeń. Administracja serwerem jest prosta, gdy sieć jest w rękach doświadczonych specjalistów.

Wyróżnia się dwa rodzaje serwera NAS: wolnostojący oraz serwer w tzw. szafie RACK, czyli obudowie, która mieści kilka urządzeń i ich przewodów. Zastosowanie ich znajdujemy w kilku kategoriach.

  • Pierwszą jest archiwizacja i zapis danych, tworzenie kopii zapasowych i ich przechowywanie. Dobrze przygotowane zaplecze pamięci pozwala na dostęp do informacji sprzed kilku lat i urządzeń.
  • Kolejna funkcja to udostępnianie danych między urządzeniami, które użytkownicy mogą pobierać, dodawać, korzystać z nich na podstawie nadanych przez administratora uprawnień.
  • Galeria zdjęć –ta opcja pozwala na porządkowanie i katalogowanie obrazów nie tylko w kontekście zasobów domowych, lecz także firmowych. Odpowiednie zaplecze pamięciowe pozwala na
  • NAS świetnie sprawdza się także w obsłudze monitoringu. Jest rejestratorem kamer, które są podpięte pod sieć LAN.
  • Udostępnianie danych jest pod kontrolą, pod warunkiem dobrego zarządzania serwerem. Wrażliwe dane, chronione tym bardziej, że w 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, są bezpieczne nawet przy udostępnianiu ich na kilka urządzeń.
  • Serwer NAS pozwala na bezprzewodowe odtwarzanie multimediów: muzyki, filmów, zdjęć. Dostępne w pamięci serwera pliki mogą zostać otworzone na urządzeniu takim jak np. tablet, laptop czy telewizor.
  • Zarządzanie bazą danych jest prostsze z wykorzystaniem NAS. Urządzenie może posłużyć jako serwer mailowy lub strony WWW. Osoba, która planuje blogowanie, może również rozważyć inwestycję w taki sprzęt. CMS, czyli System Zarządzania Treścią dobrze współpracuje z serwerem.

Serwer NAS może posiadać ogromną pojemność pamięci. Jednodyskowe urządzenie pomieści nawet 10 TB danych. Dodawanie kolejnych dysków to kolejne terabajty. Zaopatrzenie się w 4 dyski da nam pojemność do 40 TB. Zaopatrując się w taki sprzęt należy skupić się na funkcjach bezpieczeństwa danych, złączach (do domowego użytku poleca się LAN), poziomie trudności zarządzania nim. Do składowych wydajności zalicza się szybkość pracy, procesor i pamięć oraz ilość slotów na karty LAN.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *