Dlaczego ważny jest okresowy serwis aplikacji?

Stworzenie ciekawej, intuicyjnej aplikacji mobilnej lub strony internetowej to dla zleceniodawcy kluczowy aspekt podpisywanej umowy z Software House’m. Wielu z nich zapomina o konieczności serwisowania. Tymczasem zarówno aplikacja jak i strona nie będzie funkcjonowała sprawnie bez regularnych „przeglądów” technicznych.

Serwisowanie jest kluczowym elementem efektywnego funkcjonowania strony internetowej i aplikacji. Warto pokazać skutki zaniedbania na przykładzie. Zleceniodawca zakupił aplikację, jednak nie przemyślał jej przyszłości. Wystarczy pojawienie się niewielkiego błędu systemu i klęska gotowa. Wspaniale przemyślana szata graficzna, funkcjonalność nic nie da, gdy nad aplikacją nie czuwa administrator. Zadowolenie klientów i właściciela aplikacji przyniesie jedynie odpowiednia, specjalistyczna opieka nad programem.

Osoba/ team z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem tworzy aplikację i właśnie ten człowiek, a może nawet zespół, zajmuje się „leczeniem bolączek”, które mogą się przytrafić podczas użytkowania. Sytuację tę można przenieść np. na nasze zdrowie. Sami jesteśmy  w stanie zapanować nad niegroźnymi symptomami, jednak to lekarz ratuje nasze zdrowie w momentach złego samopoczucia, a także zaleca szczepienia, by unikać chorób w przyszłości. Innym przykładem, do którego można porównać „życie” aplikacji, jest naprawa sprzętu, np. samochodu. Mechanik dba zarówno o przeglądy, by sprawdzić, czy auto nadaje się do jazdy oraz dokonuje napraw, jeśli pojazd tego wymaga.

Zdarza się, że zleceniodawca, inwestor jest rozważny i myśli przyszłościowo o swoim biznesie. Podpisuje wówczas umowę serwisową z wykonawcą programu lub aplikacji. Permanentne działania paradoksalnie mogą przyczynić się do oszczędności. Zdarza się, że naprawa błędu może być kosztowniejsza niż okresowe przeglądy i serwis. Podpisując taką umowę  należy zwrócić uwagę na warunki oraz zakres serwisu. Analiza przyczyni się do właściwej opieki nad aplikacją.

Innym rozwiązaniem może być dołączenie do firmy zleceniodawcy nowego działu – IT. Pytanie tylko, czy osoby trzecie, które nie brały udziału w tworzeniu projektu odnajdą się w języku i komendach zapisanych przez właściwego twórcę. Nawiązanie kompleksowej współpracy z Software House’m może przynieść wymierne korzyści czasowe i finansowe.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *