Bezpieczeństwo pracy z domu

Nie tylko koronawirus przyczynił się do przeniesienia pracy z biura do domu. Zdarza się, że pracownicy nie chcą przechodzić na zwolnienie lekarskie po urazie, np. nogi, który nie przeszkadza im w kontynuowaniu pracy przez Internet. Wirus przyczynił się jednak do rozpowszechnienia tej opcji, celem zabezpieczenia zarówno pracowników jak i ciągłości działania firm. Wykonywanie zadań z domu zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania, a co za tym idzie, pracodawca ma pewność, że chroni swoich pracowników.

Praca zdalna wiąże się jednak z niebezpieczeństwem ataku cyberprzestępców. Właśnie o bezpieczeństwie w Internecie trzeba tu wspomnieć przede wszystkim. Rozwiązania zabezpieczające, które są stosowane w firmach, często uniemożliwiają pracę zdalną. Przykładem jest zakładanie domen na konkretne urządzenia, do których pracownik nie ma dostępu z domu. Tu z ogromną pomocą przychodzą aplikacje antywirusowe, które zabezpieczają urządzenia przed szkodliwymi oprogramowaniem. To zdecydowanie dobre rozwiązanie, które pozwala unikać wirusów.

Sieć internetowa, do której podłączone jest urządzenie pracownika, powinna być szyfrowana. Brak hasła do Wi-Fi to źródło katastrof i wielu nieprzyjemnych skutków dla użytkowników sieci i ich komputerów. Połączenie powinno być szyfrowane, najlepiej zabezpieczeniem WPA2. Hasło powinno być skomplikowane, oznaczone podczas nadawania nowego hasła jako „silne”. Dzięki temu zwiększa się prawdopodobieństwo, że nikt nie będzie miał dostępu do danych sieci i urządzeń. Już przy nabyciu routera warto zmienić dane logowania. Loginy i hasła automatyczne są dostępne w Internecie, co ułatwia „pracę” hakerom.

Hasła powinny być regularnie zmieniane. Nie chodzi jedynie o dostęp do sieci. Komputer powinien być równie mocno strzeżony. Każdy program i aplikacja, np. poczta firmowa, program do fakturowania – powinien być zabezpieczony często zmienianym, mocnym hasłem.

Aplikacje i systemy operacyjne są nieustannie udoskonalane, dlatego ważne jest uaktualnianie ich. Brak aktualizacji może być pomocą dla hakerów we włamaniu się do Twojego komputera. Luki i błędy, które nie są niwelowane przez nowsze wersje programów i systemów mogą stać się „uchylonymi drzwiami” do zawartości urządzenia, z którego korzysta pracownik.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *